Nade tubular Resistance Furnace 1000C/1200C SK2-6-10
Click image to view full size image
Unit price: Negotiable
MOQ: Negotiable
Quantity: Negotiable
Delivery date: Since the payment date Days delivery
Share to:
Inquiry
Company Profile
Details
Purpose:
Performance:
1. The heating element is resistance wire, whose max. operation temperature is 1200°C.
3. The precision of temperature control is no more than ±3°C.
4. The diameter of furnace covers 35mm to 100mm,and the heated length is between 300mmto 1000mm.